U sklopu projekta Grada Belišća „Od igre do znanja“, u Gradskoj knjižnici i čitaonici Belišće održana je kreativna radionica pod nazivom „Svijet slova – snimljen digitalnim fotoaparatom“, osmišljena u suradnji s Fotoklubom Valpovo i CTK Valpovo-Belišće. Radionica je okupila djecu predškolske dobi te učenike od prvog do četvrtog razreda osnovne škole, nudeći im priliku da kroz igru, fotografiju i maštu otkriju čaroliju slova.
Cilj radionice
Primarni cilj bio je potaknuti djecu na istraživanje i kreativno izražavanje kroz vizualne medije. Korištenjem digitalnog fotoaparata kao glavnog alata, djeca su učila prepoznavati slova u svakodnevnim oblicima, predmetima i prostorima, razvijajući pritom vizualnu pismenost, pažnju i sposobnost opažanja. Radionica je bila osmišljena tako da potiče radoznalost, samostalno istraživanje i učenje kroz iskustvo.
Metoda rada
Voditelj radionice, Dragan Francuz, voditelj CTK Valpovo – Belišće, proveo je djecu kroz niz zanimljivih i poticajnih aktivnosti. Polaznici su najprije upoznali osnovne funkcije digitalnog fotoaparata, a zatim su se upustili u potragu za „skrivenim slovima“ u knjigama u prostoru knjižnice. Fotografirali su oblike koji podsjećaju na slova abecede, kombinirali slike i riječi te stvarali male vizualne priče. Metoda rada temeljila se na praktičnom učenju, kreativnom promišljanju i timskoj suradnji.
Od svih 1012 fotografija koje su nastale u radionici voditelj je izabrao one najkreativnije, koje su postavljene na mrežne stranice. Fotografije će biti poslane i na nekoliko raspisanih fotografskih natječaja.
Korist za sudionike
Sudjelovanjem u radionici djeca su:
- razvijala kreativnost i vizualno izražavanje
- učila povezivati slikovne i jezične elemente
- jačala motoričke i digitalne vještine
- poticala maštu i sposobnost interpretacije
- učila raditi u skupini i dijeliti ideje
Radionica je djeci pružila iskustvo koje spaja umjetnost, tehnologiju i igru, čineći učenje prirodnim i zabavnim.
Evaluacija projekta
Povratne reakcije djece i roditelja bile su iznimno pozitivne. Djeca su s oduševljenjem sudjelovala u svim aktivnostima, pokazujući visoku razinu angažiranosti i kreativnosti. Voditelj radionice istaknuo je kako su polaznici brzo savladali osnovne fotografske tehnike te pokazali iznenađujuću sposobnost uočavanja detalja.
Organizatori zaključuju da je radionica u potpunosti ostvarila svoje ciljeve te predstavlja izvrstan uvod u daljnje aktivnosti projekta „Od igre do znanja“.
Ovdje možete vidjeti izbor po 5 fotografija svakog mladog autora od ukupno 1012 fotografija koje su djeca napravila: https://www.facebook.com/photo/?fbid=1411071820811929&set=pcb.1411074544144990